piektdiena, 2013. gada 5. aprīlis

Hamburgers

Mēs ar Tomu esam krituši uz hamburgeriem, tieši tāpēc pēdējā laikā esam taisījuši gan resnus, gan tievus, ar daudz gaļu, ar maz gaļu - visādus. Nolēmu, ka ir laiks padalīties ar mūsu veikumu un varbūt iedvesmot arī kādu citu uz šādām patīkamām izvirtībām. 

Ko es liku hamburgeros? (6 gab.)

 • 500g malto gaļu (Rimi "Mājas" - cūkgaļas un liellopu gaļas sajaukums),
 • 1 vidēju tomātu,
 • 1/3 garo gurķi,
 • 1 vidēju sīpolu,
 • 6 nelielus marinētus gurķīšus,
 • 6 burgermaizītes (Hatting),
 • 4 ēd. k. adžiku (Pūre),
 • 4 ēd. k. tomātu pastu (Spilva),
 • ~1/2 pac. Provansas majonēzi (Francis),
 • ~6 ēd. k. sojas mērci (Pearl River Bridge)
 • universālo garšvielu (Santa Maria),
 • piedevu vistas gaļai (Valežs),
 • melnos maltos piparus (Latplanta),
 • sāli.


Ar ko sākam? 

Sākam ar to, ka paņemam, nomazgājam un notīrām dārzeņus, tad tos sagriežam un saliekam uz šķīvja, lai vēlāk nebūtu par to jādomā. Marinētos gurķus griežam gareniski, jo tā garša ir izteiktāka un labāka nekā ripiņās, sīpolus sagriežam gredzenos, bet svaigo gurķi un tomātu vienkārši šķēlēs.Kad tas ir izdarīts, paņemam adžiku, tomātu pastu un majonēzi un sajaucam mērcīti.


Manis dotie daudzumi nav akmeni cirsti, ja gribat tomātaināku, varat likt vairāk tomātu pastu (vai izvēlēties tomātu mērci vai kečupu), ja gribat asāku - vairāk adžiku. Ja jums ne pārāk patīk ideja par sīpolu gredzeniem vai, piemēram, gribat bērniem iemānīt sīpolus, tad tos var smalki sakapāt un pievienot klāt šai mērcītei. 


Tad, kad tik tālu esam tikuši, paņemam gaļu un garšvielas. Es izmantoju cūkgaļas un liellopu gaļas maisījumu, jo man ne pārāk garšo liellopu gaļa, turklāt, manuprāt, tā ir pārāk mezglaina un pārāk cieta. Lai arī oriģināli hamburgerus gatavo no liellopu gaļas, es šmaucos šajā gadījumā.


Ieliekam gaļu bļodā, pievienojam klāt garšvielas - jau atkal jums ir brīva izvēle, ko likt klāt. Var iztikt tikai ar sāli un pipariem, es pievienoju arī mazliet universālo garšvielu, kā arī garšvielu vistas gaļai, jo šis maisījums man liekas patīkams, turklāt tajā nav pievienota sāls un salīdzinot ar citām, nav (vismaz uz iepakojuma nav uzskaitītas) tik daudz E vielu.Kad esam samaisījuši, samitrinām mazliet rokas un viļājam nelielas bumbiņas. Kad mēs ar Tomu pirmo reizi taisījām hamburgerus, gaļas daudzums vienā burgerī bija aptuveni 3-4 reizes vairāk nekā tajā, ko redzēsiet tagad. Tātad, ņemiet vērā, ka te ir 500 gramu gaļas, uztaisīju 6 bumbiņas.Kad tik tālu esam, ņemam bumbiņu un sitot pa to placinām. Uzsitam kādas divas reizes, tad izveidojam nelielu iedobīti viducī (kā nesen Mārtiņš Sirmais Amerikā iemācījās), tas palīdzēs izveidot apaļāku formu un skaistākas maliņas. Kad esam saplacinājuši, liekam uz tīras, aukstas pannas. 


Ieslēdzam cepeškrāsni, lai tā uzsilst maizīšu apgrauzdēšanai. 

Cepam uz mazas uguns un uz pāris minūtēm uzliekam vāku, lai gaļa būtu mazliet izsautējusies - lai nebūtu jēla, kā daždien gadās hamburgeru ātrajās ēstuvēs. Kad gaļa ir apcepusies un vidus daļa ir arī gatava, apgriežam gaļas šķēles otrādi. Eļļu mēs iepriekš nelējām, jo redzat - no gaļas nāk ārā tauki, tāpēc nav nepieciešamība pēc papildus taukvielām. Kad esam apgriezuši, uzlejam mazliet sojas mērci. 
Kamēr cepas otra puse, paņemam hamburgeru maizītes (tik cik vienā reizē gatavojaties ēst) un saliekam tās krāsnī uz aptuveni trim minūtēm mazliet apgrauzdēt.


Tad atkal atgriežamies pie gaļas.
Kad otra puse arī ir apcepusies, apgriežam gaļu vēlreiz, lai sojas mērce izsmērētos pa abām pusēm. 


Kad jūsuprāt gaļa ir pietiekami brūna un skaista, tad ņemam maizītes ārā no krāsns, sakārtojam uz šķīvja un klājam virsū mērcīti. Ja bail, ka gaļa piedegs un ka nestrādāsiet pietiekami ātri, varat nogriezt uguni, lai tā vairs necepas, tā šoreiz darīju arī es. Pēc tam kārtojam virsū dārzeņus, kādā secībā vēlaties, man vispirms - marinētie gurķi.


Gurķiem seko sīpolu gredzeni.


Sakārtojam kārtīgi, lai nekas nekristu nost un liekam virsū gaļas šķēli, uz kuras uzspiežam mazliet savu mīļoto mērci, lai varētu pielipināt klāt pārējās sastāvdaļas, es uzliku mazliet majonēzi, jo nebiju pārliecināta, vai nebūs mazliet par maz mērcītes. 


Tad liekam svaigos gurķus un tomātus!


Var, protams, likt kādus dārzeņus viens sirds jums kāro, piemēram, salātlapas noteikti ļoti labi papildinātu burgeri un būtu vēl viena veselīga sastāvdaļa, tāpat arī paprika - paprikas mīļiem. Vēl arī ļoti svarīgi - šeit nebija siera, jo man ne pārāk patīk kā siers garšo uz šādiem "kārtīgiem mājas burgeriem", no kuriem viss krīt ārā, bet tā ir gaumes lieta, ja jums garšo - uz priekšu, kaut burkānus un kāpostus lieciet iekšā, būs tikai veselīgāk! Un, ja man būtu bijuši, es būtu arī likusi ananasus.

Lai vai kā, hamburgerim ir palicis tikai jumtiņš, tad nu to uzliekam un metamies virsū, kamēr vēl silts.Lai labi un veselīgi!

Nav komentāru: